Přeskočit k navigaci - Přeskočit k obsahu - Přeskočit doluSpolečnost přátel Lužice

Protest proti těžbě kaolinu v Róžantu

Publikováno: 15.2.2014

SPL nesouhlasí s těžbou kaolinu, která bude mít za následek poškození nebo zničení poutního místa Róžant. Stavíme se za zachování poutního místa ve stavu, který bude odpovídat důstojnosti místa a významu pro Lužické Srby. SPL plně podporuje protest proti plánované těžbě:

 

Pomoc!

Róžant volá i tebe
na protest proti plánované těžbě kaolinu u našeho poutního místa.

kdy: 20. února 2014 (čtvrtek) 9:30 hod.

kde: mariánské poutní místo Róžant v Horní Lužici - (německy Rosenthal) Sasko, parkoviště při poutním kostele - GPS 51°2'29.004"N, 13°58'28.596"E

proč: abychom řekli jasně dali najevo, že nechceme kaolinový důl u našeho poutního místa Róžantu


Petiční výbor saského zemského sněmu plánuje na 20. 2. 2014 zasedání k plánované těžbě kaolinu w Róžantě. Pozváni jsou zástupci státního ministerstva, ředitel firmy „Kaolinwerke GmbH", lužickorsbský katolický spolek „Naša Knjeni na Lipje" (=Panna Maria v Lípě) a zastupitelé obce a církve. Účastnit se zasedání smějí jen pozvaní.
My však chceme využít veřejného prostoru, abychom tomuto záměru řekli NE. Potřebujeme mnoho hlasů a proto prosíme všechny věřící a přátele Róžantu, aby se zúčastnili demonstrace.


Říkáme: NE dolu, nepořádku, hluku a zkáze naší přírody z čiré ziskuchtivosti

ANO našemu poutnímu místu a zároveň ochraně Božího stvoření

Jde o naši vlast, proto máme právo do toho mluvit.


Doufáme, že nás v tom nenecháte, a těšíme se na shledanou 20. února!
„Mladé rodiny z Róžantu",
spolek „Naša Knjeni na Lipje"
a všichni spolubojovníci


Vladimír | Poslané 22.02.2014 10:35
Často se dá rozumně prováděná těžba skloubit i s ochranou prostředí, nemusí tam být nepořádek a zkáza přírody. Nejde tedy asi ani tak o to zda těžit nebo netěžit, nýbrž kde a jak těžit a co případně přesunout o kousek vedle. Vytěžený prostor se dá zasypávat skrývkou či deponií inertního materiálu nebo z něj vytvořit vodní nádrž, takže těžba může probíhat i na poměrně malém místě.
Ema Tomšová | Poslané 07.05.2015 09:37
Prosím ozvěte se mi na email, je-li váš boj proti kaolinu stále aktuální. Jsme Spolek zdravé životní prostředí Jenišov, z. s. a zakládáme Svaz spolků pro boj proti těžbě kaolinu a bentonitu. Máme právníky i ekology, potřebujeme podporu. Se srdečným pozdravem, E. Tomšová
 

Copyright © 2008-2015 Společnost přátel Lužice, všechna práva vyhrazena
Společnost přátel Lužice, U Lužického semináře 13, 118 00, Praha 1
e-mail: luzice(zv.)luzice.cz, tel.:+420 234 813 146, : 70976597