Přeskočit k navigaci - Přeskočit k obsahu - Přeskočit doluSpolečnost přátel Lužice

Před budovou ČEZu v Praze se sešli lidé z německé Lužice.

Publikováno: 4.12.2015

Před pražskou budovou ČEZu demonstrovali obyvatelé německé Lužice. Tamní uhelné doly jsou teď na prodej a o koupi uvažuje právě i polostátní skupina ČEZ. Místní se mají obavy, že pokud hnědouhelné doly získá, bude je chtít rozšiřovat. Zástupci ČEZu naopak tvrdí, že firma žádné plány ještě vůbec nemá.

„Tak pojďte. Buďte vítáni," zve Jan Rovenský z organizace Greenpeace zástupce ČEZu do improvizovaného obývacího pokoje před budovou polostátní skupiny v Praze 4.

Na doneseném koberci je pohovka, vedle ní knihovna a lampa. Na stěně visí vzkaz „ČEZ, nech Lužici na pokoji". U nočního stolku jsou pak desítky tisíc pohlednic od konkrétních lidí z Německa.

„Přinesli jsme 40 tisíc korespondenčních lístků, které lidé z Lužice, občané Německa, odeslali Danielu Benešovi, generálnímu řediteli ČEZu. Žádají ho, aby ČEZ nekupoval Vattenfall a nerozšiřoval tamní doly, které ohrožují domovy lidí v celkem osmi vesnicích," vysvětluje Rovenský.

V Praze protestovali obyvatelé německé Lužice. Obávají se rozšiřování tamních dolů, které jsou na prodej a o jejichž koupi má zájem i ČEZ.
Z jedné z těchto vesnic přijel do Česka Andreas Stahlberg, který je radním za kraj Spree-Neisse.

„Od roku 2007 jsme ve velké nejistotě a musíme se postarat o to, aby tyto plány skončily. Pokud by skutečně došlo k rozšíření dolů, zhruba 3100 lidí by bylo odsunuto z celého Saska a Braniborska. Stoupáním spodní vody by byla zničena příroda a ohrožen turismus," říká.

Andreas ale na druhou stranu přiznává, že o prodeji elektráren a hnědouhelných dolů v oblasti německé Lužice ještě není rozhodnuto, a kupec tak ještě není znám.

„Nebojíme se konkrétně ani ČEZu, ani žádných jiných zájemců. Zatím to nedokážeme posoudit. Ale doufáme, že ten, kdo to koupí, se postará o správnou rekultivaci krajiny, nebude zasahovat proti společnosti a stavět další doly," upozorňuje německý radní.

Na demonstraci před pražskou budovu ČEZu přijela i poslankyně braniborského parlamentu Heidy Swinovski. Jako členka Strany zelených se na energetická témata zaměřuje.

„Moji prarodiče a můj tatínek pochází z Lužic, a proto mám k tomuto tématu velmi úzký vztah. Pro nás je to velmi těžká situace již dlouho, protože uhelné společnosti jsou velkým zaměstnavatelem, přesto se ale obáváme, že hnědé uhlí už nebude dále použitelné. To je podle mě i důvod, proč chce tamní doly společnost Vattenfall prodat. Takže to je pro nás velké riziko," uvádí.

ČEZ se k situaci zatím nechce blíž vyjadřovat, bylo by to prý předčasné. Podle mluvčího Ladislava Kříže se polostátní skupina zatím nestala oficiálním zájemcem o lužické doly.

„Jsme zájemci, ale až na konci prosince přijde rozhodování, zda dáme nabídku, nebo ne. Na konci prosince se rozhodne, jestli se vůbec budeme ucházet," říká.

Společnost teď celou situaci kolem dolů v německé Lužici analyzuje. Jak by s hnědým uhlím případně naložila, teď nemůže říct.

„Seznamujeme se se všemi plány, které případně existují. Svoje vlastní zatím nemáme. Teprve se začnou tvořit. Uvidíme, co bude v budoucnu. Teprve si tvoříme obrázek, abychom měli jasno, jaká je situace," uzavírá mluvčí ČEZu.

Dalšími uchazeči o uhelné doly v německé Lužici je například Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského nebo Vršanská uhelná Pavla Tykače.

Český rozhlas 21.11.2015   Veronika Hlaváčová, Simona Bartošová

 Copyright © 2008-2015 Společnost přátel Lužice, všechna práva vyhrazena
Společnost přátel Lužice, U Lužického semináře 13, 118 00, Praha 1
e-mail: luzice(zv.)luzice.cz, tel.:+420 234 813 146, : 70976597